През изминалата 2023 г. Регионална библиотека „Дора Габе“ продължи да работи за привличане на нови читатели, за стимулиране на четенето, приобщаване на децата от най-ранна възраст към света на книгите, дигитализация на краеведски документи, успешно реализиране на текущи проекти и програми, разработване на нови инициативи, съобщават от културната институция в отчета си за дейността през 2023 година.
Фондът на библиотеката към 31. 12. 2023 г. е 36 2951 тома, като новонабавените са 4 376 тома литература. Библиотеката кандидатства и получи одобрение в размер на 16 748 лв. в конкурсна сесия по Програма на Министерство на културата, като са закупени 906 тома. Библиотеката защити и нов проект към Министерството на културата за 12 500 лв., с които са закупени над 600 тома художествена и отраслова литература за деца и възрастни.
През месец ноември се състоя поредния Благотворителен маратон Чрез спорт към зание IV, организиран от Николай Георгиев и Александър Тодоров от Фондация ЧРЕЗ СПОРТ КЪМ ЗНАНИЕ. В изданието на маратона участваха 414 граждани на различна възраст, а със събраните 5 878 лева бяха закупени 280 тома отраслова и художествена литература за малките и големи читателите на библиотеката.
Библиотеката отчита през 2023 г. повишени показатели на регистрираните ползватели – 3 945 /при 3 469 за 2022 г./, като регистрираните деца до 14 г. са 2 185 при 1 830 през 2022 г., а възрастните читатели са 1 760 при 1 639 за 2022 г.
Посещенията в библиотеката /заемни за дома и читални/ са увеличени със 17 000 спрямо предходната година. Регистрирани са общо 70 142 посещения при 53 140 за 2022 г.
За привличане на нови публики библиотеката предлага и дистанционни услуги, които пестят време и средства, а освен преглед за налични библиотечни документи през Интернет каталога, все повече ползватели се обслужват онлайн посредством Модул „Моята библиотека” /MyLibrary.
Най-търсените заглавия от читателите на сектор Книгозаемане и Изкуство са „Атлас. Историята на Татко Солт“ на Лусинда Райли, световният бестселър „Славея“ на Кристин Хана, красивата ромaнатична история на Ел.Кенеди „Сделката“, романите „Планината помежду ни“, „Вода от сърцето ми“ и „Когато щурците плачат“ на Чарлс Мартин, трилърът „Холи“ на Стивън Кинг, бестселърите „Пациент 488“ на Никола Бьогле и „Оризовата майка“ на Рани Маника, автобиографията на принц Хари „Резервният“ и др.
От произведенията на българските автори интерес представляваха романите „Глина“ и „Сърце“ на Виктория Бешлийска, „Времеубежище“ на Георги Господинов, „Истории от ръчния багаж“ на журналиста Георги Милков, новият роман „Рана“ на Захари Карабашлиев, вторият роман на Георги Бърдаров „Absolvo te“, публикуваният първо в САЩ дебютен роман на Даниела Петрова „Дъщерята на майка ѝ“ и др.
Освен към художествената литература, включително бибиграфични и автобиографични книги, през 2023 година читателите на библиотеката проявяват интерес към приложна психология, книги за емоционална интелигентност, литература, свързана със здравето и природосъобразния начин на живот, от области като география, история, спорт, бизнес и управление.
През изминалата година в сектор Работа с деца най-търсени са книгите от поредицата „Дневникът на един Дръндьо“ на Джеф Кини, както и историите за „Лошите момчета“ на Аарон Блейби. Сред предпочитаните автори от децата бяха Дейвид Уолямс, Рик Риърдън, Катя Антонова, Евгения Войнова, Джулия Доналдсън и др. Голям интерес предизвикаха книгите на известните български влогъри – Анди студио, Светът на Ванката и Айде БГ. Най-четени заглавия в сектора са „Мортина“, с автор Барбара Кантини, „ 13-етажната къща на дърво“ на Анди Грифитс, „Заек и мечка“ на Джулиан Гоф, „Барбароните“ на Анет Тизон, Хари Потър на Джоан Роулинг. Също така книгите от популярните компютърни игри „Форнайт“ и „Майнкрафт“, както и комиксите от колекцията за графични романи „Марвел“ и книги-игри. От препоръчителната учебна литература най-четени си остават „Пипи Дългото чорапче“, „Под игото“, „Приказки по телефона“, „Том Сойер“, „Похитителят на мълнии“ и „Матилда“. От научно-популярната литература най-често заемани са енциклопедиите за космоса, океаните, динозаврите и човешкото тяло, а най-малките читатели на сектора предпочитаха занимания с озвучените и панорамни книжки, с подвижни елементи и капачета, цветни, атрактивни, красиво илюстрирани издания за деца.
Библиотеката реализира няколко проекта и разработи нови проектни предложения, успешно защитени:
През 2023 г. библиотеката реализира голяма част от планираните дейности по проект „Библиотеката – нови платформи за достъп до книжовно наследство, пространство за интеркултурен диалог“ по Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти“ 2022 към Национален фонд „Култура“ – Придобиване и внедряване на автоматизиран Модул за аналитично описание на статии от краеведски източници; Редизайн на съществуващия уеб сайт, в който е интегрирана платформа за представяне на дигитални обекти на периодични и книжни издания, възможност, която кореспондира с дългосрочната програма на библиотеката за дигитализация и представяне на дигитално съдържание, посредством уеб базирана платформа Дигитална библиотека; Закупуване на мебели и интерактивен дисплей, фотоапарат и видео-камера за адаптиране на библиотечно културно пространство с нова визия, съобразно потребностите и изискванията на публиките.
Реализиран е проект „Регионална библиотека „Дора Габе“ Добрич – усъвършенстване и достъп до ресурси и услуги, съхраняване на местната идентичност, подкрепа на професионалното и личностно развитие на гражданите на областта“ / август 2022 г. – март 2023 г., съгласно Договор за финансова подкрепа с Министерство на културата за изпълнение на дейности и отговорности при осъществяване на държавната политика в областта на библиотечно-информационното обслужване. Основни дейности по проекта са Внедряване на нови технологии и създаване и поддържане на автоматизирана библиотечно-информационна мрежа; Организиране на квалификационно обучение за библиотекари от област Добрич, включително новоназначени и за библиотекари от регионалната библиотека; Посещения на място за оказване на методическа помощ; Издаване на второ преработено издание на „Книги с дарствени надписи от личната библиотека на Петър Увалиев“, автор Галина Колева.
Библиотеката стартира изпълнение на проект: Регионална библиотека „Дора Габе“ – съвременно, достъпно и вдъхновяващо пространство за професионално и личностно развитие на местната общност към Министерството на културата / септември 2023 – май 2024. Проектът цели усъвършенстване на библиотечно-информационната и квалификационна дейност на библиотеката чрез внедряване на нови технологии за предоставяне на е-съдържание, осъвременяване на библиотечната среда за обучителни и квалификационни дейности за професионално и личностно развитие на гражданите. Включени са обучения за библиотекари от обществените библиотеки в областта за надграждане на професионалните им умения и оказване на методическа помощ на място за утвърждаване ролята им в обществото. Проектът ще допринесе за опазване на краеведските колекции и популяризиране на уникалността на съхряняваното книжовно богатство, една от основните задачи на библиотеката. Предвидено е осъвременяване на интерактивната зала за осъществяване на културно-образователната и информационна дейност на най-голямата обществена библиотеката в областта.
Продължи работата по Проект ADELE 2022/2024, финансиран по програма Еразъм+, КА2, чиято цел е да насърчи реален преход в използването на цифрови технологии чрез придобиване и развитие на цифрови компетенции в областта на неформалното образование на възрастни. В проекта участват 100 библиотечни специалисти от България, Белгия, Ирландия и Италия. Партньор по проекта за България е Фондация Глобални библиотеки – България.
Библиотеката организира за своите ползватели различни културни, образователни и информационни начинания през отчетната година. Подкрепя традиционно различни международни, национални и регионални инициативи и кампании, подкрепящи грамотността и четенето. Неизменна част от културния календар на библиотеката са представянията на книги и автори, изложби на библиотечни документи и гостуващи изложби, концерти, екскуризии в библиотеката, литературни срещи и четения, празници, включително и онлайн инициативи, за да достигне до по-широк кръг съмишленици: Национален онлайн конкурс „Творческият свят на Дора Габе в рисунки“; Онлайн игра „Думите, които ни свързват“, „Сподели с нас личната си библиотека“ по повод 1 ноември – Ден на народните будители, а в края на всяка игри, избрани чрез жребий, петима от участниците получиха ваучер за книги.
За децата библиотеката организира: Седмица на съвременните детски автори, а библиотекарите от сектор Работа с деца гостуваха в различни училища и детски градини от града и областта; Представяне на Националната награда за най-добра детска книга Бисерче вълшебно с четене на номинирани заглавия; Пътуваща библиотека с мотото „В библиотеката не е скучно“ и др.
Стартираха много нови инициативи и кампании:
Ваканция в библиотеката, за осмисляне свободното време на учениците през различните ваканции. Творческа работилница, образователни игри, четене, драматизации и много други са част от заниманията, с които децата се забавляват в библиотечна среда. Заниманията се провеждат от 10.00 до 12.00 ч. и са за регистрирани читатели. Записванията се извършват на тел. 058 602574 или на място в Сектор Работа с деца.
„Книжна градина за отглеждане на бъдещи читатели“ – занимания веднъж в месеца, в библиотеката или в детските градини /по заявка/, с цел подпомагане работата на учителите в детските градини за насърчаване на четенето и възпитаване на любов към книгите.
„Някогашна Добруджа разказва“ – кампания за дигитализиране на стари фотографии и пощенски картички от добруджанския край, издадени до 1950 година, по повод 83 години от Възвръщането на Южна Добруджа към България и 25 септември – Ден на град Добрич. Желаещите да се включат в инициативата могат да предоставят за сканиране свои фотографии или пощенски картички в сектор Краезнание на библиотеката /зала 106/ или на Регистрация. Необходима е кратка информация за годината, лицата или събитията на фотографията и др., ако има данни. След като библиотеката ги сканира, документити ще бъдат върнати на притежателите им, на които ще предостави и безвъзмездно електронно копие.
Клуб Библиотечни бебета, за родители и деца до 3 г. – всяка трета сряда от месеца 10.30-11.30 ч. Записванията се извършват на тел. 058 602574 или на място в Сектор Работа с деца. В Стаята на приказките ги очаква – от четене на приказки до куклени представления и много книжки, които могат да вземат за дома. Така помагаме на родителите да се наслаждават на удоволствието от четенето с децата си отново и отново и учим всяко дете, че чрез книгата и библиотеките – възможностите са безкрайни.
И през 2023 г. за деца и гости на града от 6 до 12 г. бе организиран Летен детски клуб „Играй и учи“ от 13 юни до 24 август, участваха 76 деца, регистрирани са 629 посещения на различните занимания.
По програма Различията ни обединяват, през цялата година ежемесечно в библиотеката се провеждаха библиобеседи с потребителите на ДЦПЛУ при ЦПЗ „Д-р П.Станчев”, изложби, представяния на книги, беседи и приказкотерапии за лица с увреждания и хора на различна възраст, които са в неравностойно социално положение.
Библиотеката е мястото, където гражданите на общността могат да намерят ново интересно четиво за свободното време, да получат информация, свързава с тяхното образование и обучение, да се срещнат с приятели, да участват в разнообразни културни и образователни инициативи.